LIETUVIŲ LITERATŪROS
IR TAUTOSAKOS
INSTITUTAS
LLTI
2021-02-04
Kviečiame klausytis tarmiškai įskaitytų pasakaičių
 

 

2020 m. gruodžio 31 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos „Youtube“  kanale „Tilidūda dainelės“ buvo paskelbtas vaikams skirtas garso įrašų rinkinys, kurį sudaro penkios trumpos lietuvių liaudies pasakos, sekamos aktorių Jurgitos Jurkutės Širvaitės, Neringos Varnelytės, Vitalijos Mockevičiūtės, Algirdo Latėno, Giedriaus Savicko ir rašytojo Selemono Paltanavičius. Daugelį klausytojų nustebins tai, jog šie Lietuvoje gerai žinomi žmonės pasakas įgarsino savo gimtosiomis tarmėmis – aukštaičių, dzūkų, suvalkiečių, žemaičių, o taip pat ir bendrine kalba. Pasakaites galite rasti paspaudę čia.

Projekto vadovė, Tautosakos archyvo skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja  Andželika Jakubynienė klausytis tarmiškai sekamų pasakų kviečia ne tik mažuosius klausytojus: „ ‚Tilidūda dainelės‘ kanale patalpintos pasakos yra skirtos visiems – ir vaikams, ir jų tėveliams, seneliams, taip pat ir žmonėms, kurie domisi tautosaka bei tarmėmis.“
 
Klausytojas gali rinktis, ar nori išgirsti pasaką bendrine kalba, ar jos tarmiškus variantus. A. Jakubynienė rekomenduoja perklausyti visus, nes tuomet išryškėja kiekvienos tarmės spalvos ir niuansai, kuriuos subtiliai įterpia kiekvienas ją sekantis.
 
Kiekvieną pasaką iliustravo dailininkas Dovydas Čiuplys, o kompozitorė Tamsaulė (Eglė Gelažiūtė-Pranevičienė) pasirūpino jų garsiniu fonu, kuris tik dar labiau padės klausytojams įsitraukti į pasakaičių įvykius.
 
Projekto rengėjai tikisi, kad šie įrašai, skirti ikimokyklinio ir ankstyvojo mokyklinio amžiaus vaikams, prisidės prie lietuviškos tautosakos sklaidos, lietuvių kalbos ir tarmių populiarinimo, o emigracijoje gyvenantiems lietuviams padės neužmiršti savo tėvų kalbos bei tradicinio paveldo. 
 
Projekto rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba. Projekto vykdytojas – Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas.