LIETUVIŲ LITERATŪROS
IR TAUTOSAKOS
INSTITUTAS
LLTI
Pokario partizanų dainos

LTR fonotekoje saugoma gausi ir nuolat pasipildanti magnetofoninių garso įrašų kolekcija (juostos ir kasetės, apie 8500 val.). Pirmieji garso įrašai į magnetofono juostas daryti 1952 m., kai Sovietų Sąjungos okupuotoje Lietuvoje vis dar tęsėsi ginkluotas pasipriešinimas. Dainos buvo svarbi partizaninės tapatybės dalis ir sudėtingą istoriją liudijantys ženklai - jose apdainuoti susidūrimai su Raudonosios armijos daliniais bei stribais, bendražygių žūtys, tėvynės laisvės siekis ir vidiniai išgyvenimai. Dainas kūrė tiek partizanai, tiek jų bendražygiai, kovų amžininkai ir rėmėjai. Dainos plito nuorašais ir iš lūpų į lūpas visoje Lietuvoje. Už tokių dainų atlikimą ir saugojimą grėsė įkalinimas ar tremtis. Vėlesniais sovietinės okupacijos metais, jau nuslopus kovoms, tautosakos rinkėjai negalėjo šių dainų užrašyti, nes sužinojusi Instituto vadovybė už tai būtų atleidusi iš darbo. Tik gerokai vėliau kai kurios dainos slapta pateko į archyvą (pirmieji pokario dainų įrašai daryti 1978 m.). Nepaisant to, kad sovietinės okupacijos metais partizaninio karo atmintis buvo užgniaužta, o patriotinės dainos draudžiamos, iki mūsų dienų išliko daugybė įrašų. Atgimimo metais partizanų dainos imtos dainuoti viešai, pradėta rūpintis jų išsaugojimu ir fiksavimu. Remiantis partizanų pogrindžio leidiniais ir gyvąja atmintimi, buvo parengtas ir išleistas partizanų dainų tomas:

 
Lietuvių liaudies dainynas, t. XXI. Karinės istorinės dainos, t. 6 – Partizanų dainos. Parengė Kostas Aleksynas, melodijas parengė Živilė Ramoškaitė. Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2009.
 

2012–2014 m. LLTI kartu su kitomis mokslo įstaigomis vykdant ES struktūrinių fondų remiamame projekte „IRT sprendimų bei turinio, padedančių išsaugoti lietuvių kalbą viešojoje erdvėje, kūrimas bei galimybių jais naudotis sudarymas“, sukurta Pokario partizanų dainų skaitmeninė kartoteka bei suskaitmenintos  magnetofono juostos ir kasetės, į kurias šios dainos buvo įrašytos. Lietuvių tautosakos rankraštyno DB buvo sukurta Pokario partizanų dainų garso įrašų kolekcija (1197 vnt). 

 
← Į sąrašą

 

Fondas: LTRF k
Signatūra:LTRF k 551
Dainos pavadinimas : Astos Čeponytės užrašytos tautosakos garso įrašas
Dokumentų rūšys: 1. garso įrašai

Apimtis (kiekis): 1. min:s: 31:52
Kalbos: 1. lietuvių
Susiję ištekliai: 1. LTR 6776

Fondo dokumentai: LTRF k 551-01    Pūtė vėjulis iš trijų šalių
LTRF k 551-02    Palydėk mane, vėjeli
LTRF k 551-03    Laukus visus ir pievas
LTRF k 551-04    Kukavo gegutė vyšnelių sodely
LTRF k 551-05    Balta dienelė
LTRF k 551-06    Tyliai vėjas tau veidą bučiuoja
LTRF k 551-07    Sudieu, samanoti nameliai
LTRF k 551-08    Švinto Jono rytelį
LTRF k 551-09    Augo kieme dagilalis
LTRF k 551-10    Kas pramynė takelį
LTRF k 551-11    Pučia vėjelis iš trijų šalių
LTRF k 551-12    Dideli dvarai, maži parėdkai
LTRF k 551-13    Vai to to buvau parugėj
LTRF k 551-14    Šalta žiemelė grūdelį traukia
LTRF k 551-15    Unrūstinta širdis mana
Anotacija: Garso įrašą sudaro 15 dainų.
Bendras turinio vienetų kiekis: 15
Duomenų klasifikacija (žanrinis skirstymas): 1. LIAUDIES DAINOS (1-15)
Pateikimo būdas: 1. vokalinis folkloro pateikimas
Užrašymo metai: 2000
Užrašytojas: Asta Čeponytė
Užrašymo vieta: Vidiškės k., Vidiškių sen., Ignalinos r. sav., Utenos apskr. (originale: ...Vidiškių k., Vidiškių apyl., Ignalinos raj. , pastabos: apsk. vnt.: 1-15)
Pateikėjai: 1. Julė Čeponienė-Bukauskaitė , kilmės vieta: Grybėnai (apsk.vnt: 1-9)
2. Cecilija Paškevičienė-Vileitaitė , gyvenamoji vieta: Vidiškės k., Vidiškių sen., Ignalinos r. sav., Utenos apskr. (apsk.vnt: 10-15)
3. Monika Steponėnienė-Likadžiauskaitė , gyvenamoji vieta: Vidiškės k., Vidiškių sen., Ignalinos r. sav., Utenos apskr., kilmės vieta: Makniūnalaukė (apsk.vnt: 1-9)
Kitų žmonių įnašai: 1. Jonas Korys - skaitmenino (Suskaitmeninta 2014 metais.)

 

← Į sąrašą